Recap: Commonwealth Games action on day eight

6 days ago 42

After a quiet time for New Zealand connected time 7 with a solitary bronze, things should vigor up connected Friday nighttime and into Saturday (NZT) astatine the Commonwealth Games.

Shot enactment colossus Tom Walsh and his orb-throwing compatriot Jacko Gill signifier the focal constituent of New Zealand's time eight, with Walsh a ascendant favourite for golden erstwhile the last gets nether mode conscionable aft 6am (NZT).

Silver medallist Jacko Gill of New Zealand, golden  medallist Tom Walsh of New Zealand and bronze medallist Scott Lincoln of England aft  the changeable  put.

David Ramos/Getty Images

Silver medallist Jacko Gill of New Zealand, golden medallist Tom Walsh of New Zealand and bronze medallist Scott Lincoln of England aft the changeable put.

First, the bowlers footwear things disconnected with the Val Smith-led women’s triple looking to publication their spot successful the golden medal lucifer successful a semifinal against Malaysia.

The Kiwi women's brace and men’s 4 besides look knockout action.

Wrestlers Tayla Ford, Matthew Oxenham and Brahm Richards – the second having flooded pre-Games play – grapple for medals portion divers Maggie Squire Arno Lee, and Luke Sipkes besides splash for a podium.

At 5am the defending champion women's Black Sticks instrumentality connected England successful a semifinal and the close to pursuit backmost to backmost golds, arsenic mixed doubles squash golden medal favourites Joelle King and Paul Coll oculus the quarterfinals against Scotland.

SKY SPORT

The women's Black Sticks bushed South Africa 4-1 to clinch their spot successful the Commonwealth Games semifinals.

Kiwis successful enactment connected time 8 of the Commonwealth Games connected Friday (NZ times, * denotes if qualified):

Bowls-

7.30pm: Women's triples semifinal (Val Smith, Tayla Bruce, Nicole Toomey) v Malaysia, women's pairs quarterfinal (Katelyn Inch, Selina Goddard) v Wales

11pm: Men's fours quarterfinal (Ali Forsyth, Mike Galloway, Andrew Kelly, Tony Grantham) v Wales, women’s pairs semifinal*

Diving-

9.05pm: Women's 1m springboard preliminary (Maggie Squire)

Wrestling-

9.30pm: Preliminaries, quarterfinals, semifinals and repechage - women’s freestyle U68kg (Tayla Ford), men’s freestyle U65kg (Brahm Richards), men’s freestyle U86kg (Matthew Oxenham)

Beach volleyball-

10pm: Men’s quarterfinal (Sam O’Dea, Brad Fuller) v Rwanda

Squash-

11.45pm: Men’s doubles circular of 16 (Lwamba Chileshe, Temwa Chileshe) v Malaysia

(Saturday, August 6-)

Gymnastics, rhythmic-

12.30am: Individual all-round final* (Havana Hopman, Paris Chin)

Badminton-

1.20am: Mixed doubles circular of 16 (Oliver Leydon-Davis, Anona Pak) v Australia

Bowls-

3.30am: Women's triples medal matches (Val Smith, Tayla Bruce, Nicole Toomey), men's fours semifinals* (Ali Forsyth, Mike Galloway, Andrew Kelly, Tony Grantham)

Wrestling-

4am: Medal contests - women’s freestyle U68kg* (Tayla Ford), men’s freestyle U65kg* (Brahm Richards), men’s freestyle U86kg* (Matthew Oxenham)

Hockey-

5am: Women’s semifinal v England

Diving-

5.05am: Women's 1m springboard final* (Maggie Squire)

6.23am: Men's synchronised 10m level final* (Arno Lee, Luke Sipkes)

Squash-

5am: Women’s doubles quarterfinal (Joelle King, Amanda Landers-Murphy) v England

7.15am: Mixed doubles quarterfinal (Paul Coll, Joelle King) v Scotland

Athletics-

6.06am: Men's changeable enactment last (Jacko Gill, Tom Walsh)

Beach volleyball-

7am: Women's quarterfinal (Alice Zeimann, Shaunna Polley) v England

Read Entire Article