Commonwealth Games: Kiwis in action on day nine on Saturday

6 days ago 39

Sky Sport

Shot enactment 1-2 for Kiwis astatine Commonwealth Games

It’s an aboriginal commencement for the Silver Ferns to support their Commonwealth Games golden medal hopes live successful Birmingham connected Saturday night.

Dame Noeline Taurua’s broadside instrumentality connected Jamaica successful the archetypal semifinal astatine 9am section clip (8pm NZT), after their 10-goal decision to England successful their last excavation match.

Jamaica were astonishment apical qualifiers from the different excavation aft an upset triumph implicit Australia and volition beryllium pugnacious to topple for the Ferns who seldom looked similar getting past England.

Whitney Souness of New Zealand.

Matthew Impey/Photosport

Whitney Souness of New Zealand.

New Zealand ended time 8 with a hefty 41-medal full including 17 gold, with Tom Walsh’s changeable enactment triumph drafting the squad level with their grounds golden haul successful Auckland successful 1990.

New Zealand’s time 9 starts astatine the bowling green, with women’s brace Katelyn Inch and Selina Goddard looking to container bronze against Malaysia astatine 7.30pm.

High jumper Keeley O’Hagan and 1500m runner Sam Tanner some pursuit medals successful the greeting league astatine the track, earlier Gold Coast 2018 hammer propulsion champion Julia Ratcliffe and Nicole Bradley spell for golden successful the evening (6am NZT) on with 400m hurdler Portia Bing (6.30am) and 5000m runner Geordie Beamish (7.10am).

Squash golden medal favourites Joelle King and Paul Coll look India astatine 1.15am for a spot successful the mixed doubles final, cricket's White Ferns look a daunting semifinal against Australia astatine 5am earlier formation volleyballers Alice Zeimann and Shaunna Polley, and boxer Uila Mau’u brace for semifinals to advancement to their respective golden medal contests.

Kiwis successful enactment connected time 9 of the Commonwealth Games connected Saturday (NZ times, * denotes if qualified):

Bowls-

7.30pm: Women's pairs (Katelyn Inch, Selina Goddard) bronze medal lucifer v Malaysia

Netball-

8pm: Semifinal - Silver Ferns v Jamaica

Diving-

9.05pm: Men's 3m springboard preliminary (Liam Stone, Frazer Tavener)

Athletics-

9.17pm: Women's precocious leap last (Keeley O’Hagan)

12.10am: Men's 1500m last (Sam Tanner)

Wrestling-

9.30pm: Preliminaries, quarterfinals, semifinals and repechage - women’s freestyle U76kg (Michelle Montague), men’s freestyle U57kg (Suraj Singh), men’s freestyle U74kg (Cole Hawkins)

Badminton-

10pm: Mixed doubles quarterfinal (Oliver Leydon-Davis, Anona Pak) v Singapore

Gymnastics, rhythmic-

10.22pm: Clubs last (Havana Hopman)

(Sunday, August 7-)

Squash-

1.15am: Mixed doubles semifinal (Paul Coll, Joelle King) v India

Wrestling-

4am: Medal contests - women’s freestyle U76kg* (Michelle Montague), men’s freestyle U57kg* (Suraj Singh), men’s freestyle U74kg* (Cole Hawkins)

Cricket-

5am: Semifinal - White Ferns v Australia

Diving-

5.05am: Men's 3m springboard final* (Liam Stone, Frazer Tavener)

Athletics-

6am: Women's hammer last (Nicole Bradley, Julia Ratcliffe)

6.30am: Women's 400m hurdles last (Portia Bing)

7.10am: Men's 5000m last (Geordie Beamish)

Beach volleyball-

7am: Women’s semifinal (Alice Zeimann, Shaunna Polley) v Canada

Boxing-

8.15am: Semifinal - Men’s ace heavyweight 92+kg, Uila Mau’u v Delicious Orie (England)

Read Entire Article